Kérdések - Válaszok

Kinek kell gépkezelő jogosítvány?

A közúti áruszállítást végző járművek megrakásához vagy a folyamat előkészítéséhez használt, anyagmozgató emelő- és rakodógép csak előírt engedély birtokában kezelhető. A Nemzeti Közlekedési Hatóság által lefolytatott gép-kezelői vizsgák négy fő gépcsoportba tartoznak.

  1. Földmunkagépek
  2. Anyagmozgató- és speciális szállítógépek
  3. Emelő- és rakodógépek
  4. Közműépítés és üzemeltetés, mélyépítés, út-, alagút-, hídépítési gép, fenn-tartó és kárelhárító gépcsoportok

A 47/1999. (VIII. 4.) GM rendelet (Emelőgép Biztonsági Szabályzat) kimondja, hogy 2021.12.05-től “Emelőgépet önállóan az a személy kezelhet, aki rendelkezik az emelőgép kezeléséhez szükséges gépkezelői jogosítvánnyal.

Mire van szükségem a gépek kezeléséhez? (GK)

A vizsgázók a gépkezelői tanfolyamokat szervező gazdasági társaságok-nál végezhetik el a megfelelő képzést, amely hatósági vizsgával zárul. Ezt megelőzően elsőfokú munkaköri orvosi alkalmassági vizsgálaton kell részt venniük, amellyel igazolhatják, hogy nincs egészségügyileg kizáró oka a munkavégzésnek és a képesítés megszerzésének. Az orvosi alkalmasság a 40 évnél fiatalabbaknak maximum 3 évre, a 40 és 50 év közöttiek 2 évre, míg az 50 év felettieknek 1 évre adható meg, amely újabb orvosi igazolással hosszabbítható meg.

A hatósági gépkezelő igazolvány egy papíralapú kiskönyv, amelynek előállításához fontos a személyi adatok pontos megadása a képzőszervnél, valamint a szabványos (2,5 x 3,5 cm), két darab igazolványkép leadása.

A 2009. december 1. előtt kiállított építőgépkezelő igazolványok pótlá-sa és meghosszabbítása a kiadó szervezettől kérhető, míg az ezt követő években szerzett dokumentumok a Nemzeti Közlekedési Hatóságnál 3300 forintos eljárási díj befizetése ellenében igényelhetőek.

Az OKJ-s bizonyítvánnyal rendelkezők felmentést kapnak a hatósági szóbeli vizsgák alól.